SZKOLNY PROJEKT MISYJNY – GAMBIA 2019


To 13. projekt misyjny Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu. Po Mongolii, Syberii, po raz kolejny wyruszamy do Afryki, Zachodniej Afryki. Gambia najmniejsze państwo Afryki, a w nim nowo powstała salezjańska parafia w Kunkujang Mariama stanie się miejscem, w którym poprowadzimy dla dzieci Holiday Camp. Prosimy o modlitwę, a także o przekazywanie piłek do nożnej, kosza, siatki oraz różańscy na Świętokrzyską 45-55. Już dzisiaj zapraszamy od 9 lipca do śledzenia naszego dziennika. Misja Chrystusa może być także w Was !

Monika Kuźmicka (klasa III)

Zdecydowałam się na wyjazd do Gambii, kolejny już do Afryki, ponieważ przyciąga mnie otwartość tamtejszych ludzi. Tym razem będziemy mieszkać w małej wiosce Kunkujang Mariama, dzięki czemu bliżej poznamy zwyczaje prostych mieszkańców najmniejszego kraju Afryki. Wolontariat uzależnia, a co dopiero praca w zupełnie innej kulturze, na tak odmiennym kontynencie, gdzie wszystko jest zupełnie inne. W wolontariacie chodzi przede wszystkim współpracę i poznanie tej lokalnej kultury i próba zrozumienia jej. Bezinteresowna pomoc przynosi mi ogromną radość. Dzięki uśmiechom dzieci, z którymi pracujemy zapominam o całym zmęczeniu. Zmienia to nasze postrzeganie codzienności. Afryka uczy nas wdzięczności i doceniania tego, co mamy, a każdemu z nas choćby w małym stopniu tego brakuje. W Afryce dostrzega się to, co się ma w głowie, a nie to, co leży przed oczami”.

Adrianna Orłowska (klasa III)

Misja do Afryki jest dla mnie ogromnym przeżyciem ze względu na cel dla którego tam jadę. Przede wszystkim chciałabym wyciągnąć rękę do drugiego człowieka, obdarzyć go swoją opieką i troską. W Gambii będziemy zajmować się dziećmi na półkolonii, dzięki czemu będę mogła ofiarować swój czas tym najmłodszym i najbardziej bezbronnym osobom. Chciałabym chociaż przez chwilę stać się jedną z nich, zobaczyć z jakimi problemami na co dzień zmaga się Gambia, postarać się zrozumieć ten kraj i przybliżyć sobie tę zupełnie obcą kulturę. Wolontariat misyjny to przede wszystkim współpraca z innymi wolontariuszami. Mam nadzieję że nasza praca będzie jak najbardziej owocna i przyniesie wiele radości mieszkańcom”.

Agata Lech (klasa I)

Mam na imię Agata, chodzę do 1 klasy liceum i jest to mój pierwszy wyjazd na misję do Afryki. W liceum chcę korzystać jak najwiecej z wyjazdów zagranicznych, więc podróż do Afryki jest bardzo dobrą opcją. Bardzo lubię poznawać nowych ludzi i ich kulturę, a afrykańska kultura jest bardzo ciekawa. Taka podróż to również dla mnie idealna okazja do zwiedzenia innego kraju, a nawet kontynentu. Bardzo podoba mi się, że jest to misja, czyli nie będzie tylko zwiedzania, lecz również pomoc innym oraz to że będziemy mieć kontakt z lokalną ludnością”.

Anna Mrówka (klasa III)

Gambia – będzie to dla większości pierwszy wyjazd za granicę Europy. Moja pasją  jest podróżowanie, a misja pozwala na spełnienie dwóch pięknych marzeń wyjazdu do Afryki oraz pomocy drugiemu człowiekowi. Został niespełna miesiąc do wylotu, a każda z nas (wolontariuszek) ma jedną  wspólna cechę,  jest to ekscytacja tym co ma się wydarzyć”.

Dominika Szwabowicz (klasa I)

Jadę do Afryki po raz pierwszy. Nie mogę się już doczekać wyjazdu. Zawsze ciekawił mnie ten kontynent, jego przyroda, mieszkańcy i kultura tak odmienna od naszej. Teraz mamy szanse spełnić nasze marzenia i pomóc dzieciom w Gambii. Będzie to pierwsza taka półkolonia w tym kraju i na pewno będzie to niezwykłe przeżycie i dla nas i dla miejscowych dzieci”.

Gosia Hajdaczuk (klasa III)

Na ponad miesiąc przed wylotem na projekt misyjny do Gambii czuję przede wszystkim przeogromną ekscytacje! To będzie mój pierwszy wyjazd poza Europę. Nie mogę się doczekać konfrontacji z nową kulturą i odmiennymi zwyczajami. Najpiękniejszy jest jednak fakt poświęcenia swojego czasu drugiemu człowiekowi, dzięki czemu każdy będzie miał szanse nabycia nowych wartości i bezcennych doświadczeń. To będzie niezapomniana przygoda!”

Marta Sosna (klasa I)

„Zostało już tylko kilka tygodni do wyjazdu na misje do Gambii. W czasie przygotowań dowiadywałam się coraz więcej o kulturze afrykańskiej. Świadomość wizyty w nieco innej rzeczywistości, wzbudzała głębszą chęć wyjazdu. Sam fakt pomocy, poznania ludzi oraz innych obyczajów budzi pragnienie opuszczenie swoich ,,czterech ścian” i otwarcia się na nowe przygody”.

Olga Kocemba (klasa III)

Możliwość pojechania na misje jest dla mnie  wyzwaniem nie do opisania, którego mogę się podjąć już trzeci raz. Pomaganie ludziom napełnia moje serce ogromna miłością – bezwzględna i nie oczekująca nic w zamian. Jestem wdzięczna Bogu za to, ze posyła mnie do Afryki, abym po raz kolejny mogła służyć innym poprzez okazywania im na co dzień troski, empatii”.

ks. Jerzy Babiak (opiekun grupy, dyrektor Liceum Salezjańskiego oraz Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu we Wrocławiu)

Młodzież jest fenomenem i awangardą Kościoła. Już po raz 13. mam przyjemność, po rocznym przygotowaniu, wyruszyć tym razem z ósemką licealistów – młodych katolików – do najbiedniejszego regionu świata. Tym razem Gambia będzie przestrzenią naszej pracy, poświęcenia, miłości i radości. Szczerze. Wiem i wierzę, że nasza misja przyniesie wiele dobra w sercach dzieci, młodzieży, ale i w sercach naszych. Cieszę się, że jest nam dane jeszcze raz być z najbardziej potrzebującymi. Ufam, że Boża Opatrzność nas poprowadzi i przeprowadzi przez wszystko”.

____________________________________________________________

MIEJSCE NASZEJ PRACY [KLIKNIJ NA MAPĘ]

  AKTUALNY CZAS W GAMBII [sprawdzam]
________________________________________________________________

kraj: GAMBIA  – AFRYKA
miasto: Kunkujang Mariama

cel: Holiday Camp
termin realizacji: 9 lipca – 8 sierpnia 2019 r.
ilość osób: 8 + 1
rodzaj podróży: bus + samolot
odpowiedzialny: ks. Jerzy Babiak [ jerzy.babiak@salez-wroc.pl ]

partnerzy: ks. Piotr Wojnarowski sdb